Sık Sorulan Sorular

cvland; işverenler ile iş arayan adayların, iletişim bilgilerinin gizli olarak yer aldığı dijital bir veritabanıdır.

İş teklifleri almak isteyen adaylar, ücretsiz profil oluşturarak cvland aday veritabanına katılmış olurlar.

İşverenler ise, platformun gelişmiş filtre seçeneklerini kullanarak adaylar arasında arama yapabilirler ancak adayların izni olmadan; soyad, telefon, e-posta ve referans bilgilerini göremezler. Bunun için işverenlerin 1 adet kredi kullanarak adaylara “Görüşme İsteği” göndermesi gerekir.

Uygulamayı yüklemek, hem iş arayanlar hem de işverenler için ücretsizdir.

cvland, adaylardan hiçbir zaman ücret almaz.

İşverenler, hesaplarında en az 1 adet kredi bulunduğu sürece, aday veritabanında sınırsız ve ücretsiz bir şekilde arama yapabilir ve bu aramalarda yapay zeka desteğinden faydalanabilirler.

Bir işverenin; bir adaya ait telefon, e-posta ve referans bilgilerini görebilmesi için, ilgili adaya “Görüşme İsteği” göndermesi ve bu isteğin aday tarafından kabul edilmesi gerekir. Eğer bu istek aday tarafından reddedilir ya da işveren tarafından iptal edilirse, işverenin kullanmış olduğu kredisi, otomatik olarak hesabına iade edilir. İşverenler gönderdikleri görüşme isteklerini 12 saatten önce iptal edemezler.

Profiline en az 1 video yükleyen adayların yüklemiş oldukları video cvland tarafından onaylandığında, adayın profilinde mavi tikli bir onay rozeti görünür. Onay rozeti alan videonuz silindiğinde, bu rozet kaybolur.

Yeni bir video yükleyerek yeniden onay rozeti alabilirsiniz.

Ayrıca cvland kriterlerine uyan İşverenlere hesaplarına da Mavi Tik verilmektedir. 

cvland, kendi öz kaynakları ile geliştirdiği yazılım ve ar-ge çalışmalarını T.C. yasalarına uygun şekilde yürüten ve İŞKUR’a bağlı 1199 no’lu belge ile faaliyet göstermekte olan bir Özel İstihdam Bürosudur.

cvland, pratik ve işlevsel bir uygulama olduğu kadar aynı zamanda üyelerinin gizlilik ve güvenliği düşünülerek tasarlanmıştır.

Adayların yüklemiş oldukları videoları, ilgili işverenler haricindeki 3.şahıslarla hiçbir şekilde paylaşılmaz ve internet ortamında yayınlanmaz.

Adayların telefon, e-posta gibi özel iletişim bilgileri, işverenlerden gelen görüşme isteklerine olumlu yanıt vermedikleri sürece gizli tutulur.

Adaylar ayrıca kendilerini görmesini istemedikleri işverenleri engelleyebilir ya da diledikleri zaman ana sayfada bulunan “göz” ikonuna tıklayarak profillerini GİZLİ hale getirebilir. Bu durumda adayın profili arama sonuçlarında görünmez.

Videolu profiller, videosuzlara göre çok daha fazla görüntülenme ve görüşme daveti almaktadır. Eğer siz de profilinizin daha fazla görüntülenmesini istiyorsanız, isminizi, eğitiminizi ve çalışmak istediğiniz mesleği belirttiğiniz bir videonuzu kaydedip uygulamaya yükleyebilirsiniz.

İlk üyelik adımlarını tamamlayıp ANA SAYFANIZA ulaştığınızda, CV’nin yerine geçecek olan profil bilgilerinizi zenginleştirmenizi öneririz. 

1- KİŞİSEL BİLGİLER
Bu alana giderek eksik bilgilerinizi tamamlayınız.

2- ÇALIŞMAK İSTEDİĞİNİZ POZİSYONLAR
Bu alana 10 adete kadar farklı meslekler ekleyebilir ve arama sonuçlarında görüntülenme oranınızı arttırabilirsiniz.

3- TERCİH ETTİĞİNİZ ÇALIŞMA ŞEKLİ
Çalışma şeklinizi seçin

4- İŞ DENEYİMLERİNİZ
Geçmiş iş deneyimleriniz varsa mutlaka eklemenizi öneririz. 

5- EĞİTİM BİLGİLERİ
Mezun olduğunuz okulları bu alana girebilirsiniz. 

6- ANAHTAR KELİMELER
Bu alan, mesleğiniz ile ilgili uzmanlık konularınız için ayrılmıştır. Örneğin “Çalışmak İstediğiniz Pozisyonlar” kısmında “Hemşire” seçen bir kişi, #yenidogan #acil …vs gibi  sözcükleri anahtar kelime olarak ekleyebilir. Böylece daha spesifik alanlarda yapılan aramalarda görüntülenebilirsiniz. 

7- BİLDİĞİNİZ DİLLER
Konuşabildiğiniz dilleri ve seviyelerini ekleyebilirsiniz.

8- SERTİFİKALAR
Varsa sertifikalarınızı ekleyebilirsiniz.

9- REFERANSLAR
Mutlaka en az 1 referans eklemenizi öneririz.

NOT: Profilinize ekleyeceğiniz ve ön mülakat olarak değerlendirilen iyi kalitedeki videoların sizi ön plana çıkaracağını unutmayınız. 

Videonuz aşağıdaki şartları sağlamalıdır;

  • MAKSİMUM 30SN UZUNLUĞUNDA BİR VİDEO KAYDEDİN

Videonuz maksimum 30sn uzunlukta olmalıdır. Videonuzu cep telefonunuz ile kaydedin ve düzenleyin. Düzenlediğiniz videonuzu daha sonra cvland’e yükleyin. Daha uzun videolar sistem tarafından otomatik olarak kesilerek yüklenmektedir.

  • AYDINLIK VE SESSİZ BİR YER TERCİH EDİN

Video çekmek için iyi ışık alan sessiz bir yer tercih edin. Aydınlık ve sessiz bir ortamda çekilen videolar, diğer videolara göre daha profesyonel görünecek ve sunum kalitenizi yükseltecektir.

  • VİDEONUZU BELDEN YUKARINIZ GÖRÜNECEK ŞEKİLDE AYARLAYIN

Bir cep telefonu ile çekim yapıyorsanız, kameranızı tam karşıya ve aranızda yaklaşık 1 metre mesafe olacak şekilde sabitleyin. Görüntünüzü, minimum vücudunuzun belden yukarı kısmı görünecek şekilde ayarlamaya özen gösterin. Bu şekilde kaydedilen videolar gerçek bir iş görüşmesi hissiyatı yaratarak olumlu geri dönüş alma şansınızı yükseltecektir.

  • NET VE AKICI KONUŞUN

Size ayrılan süreyi en iyi şekilde kullanmak için, söyleyeceklerinizi önceden birkaç defa tekrar etmenizi öneriyoruz. Bu şekilde daha doğal ve akıcı konuşabilirsiniz. Öne çıkan özelliklerinizi, eğitiminizi, tecrübe ve yeteneklerinizi net bir şekilde ifade etmeye özen gösterin.

BUNLARI YAPMAYIN

  • SOYADINIZI VE DİĞER ÖZEL İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞMAYIN

CVLAND olarak özel hayatınıza gösterdiğimiz saygı ve kişisel haklarınızın korunması maksadı ile, kendinizi tanıttığınız videolarınızda özel nitelikli kişisel bilgi olarak yalnızca “isim” bilginizin paylaşılmasına izin verilmektedir. Sisteme yüklenen her video, ekiplerimiz tarafından kontrol edildikten sonra yayına alınmaktadır. İçeriğinde soyad, adres, sosyal medya adresi, telefon, e-posta, çalıştığınız kurum…vs gibi bilgilerin paylaşıldığı tespit edilen videolar yayına alınmayacaktır.

  • ARGO, KÜFÜR, ŞİDDET VE SİYASİ PROPOGANDA KULLANMAYIN

Video içeriğinde uygunsuz söz, hareket ya da arka plan içeriğinin tespit edilmesi durumunda sisteme yüklenen video yayına alınmayacak, söz konusu eylemin alenen tekrarlanması halinde videoyu yükleyen kullanıcının hesabı kapatılacaktır.

  • REKLAM İÇERİKLERİNDEN KAÇININ

Videolarda aleni şekilde bir marka, ürün, kurum, kişinin…vs. nin öne çıkarılması durumunda yüklenen video yayına alınmayacak, söz konusu eylemin alenen tekrarlanması halinde videoyu yükleyen kullanıcının hesabı kapatılacaktır.

Adaylar profillerine her dilde maksimum 1 adet olmak üzere toplamda 3 adet video yükleyebilirler.

Sisteme yüklenen her videonun altında, videonun hangi dilde yüklendiğini gösteren bir seçenek mevcuttur ve buradan videonun dilinin seçilmesi gerekir.

cvland teknik ekibi sürekli ve periyodik olarak sisteme yeni girişleri kontrol eder. Kurallara uymayan videolar silinir.

“Görünür” olarak ayarlanmış aday profilleri, yalnızca üye işverenler tarafından görüntülenebilir. Adaylara ait bilgiler, ilgili işverenler haricindeki 3.şahıslarla hiçbir şekilde paylaşılmaz.

Profil sayfanızda bulunan “göz” simgesine tıklayarak, profilinizi Gizli / Görünür olarak ayarlayabilirsiniz. 

Ancak, profilinizi “Gizli” olarak ayarladığınızda, işverenlerin arama sonuçlarında görüntülenmeyeceğinizi unutmayın.

Evet. Profil sayfanızdaki BLOCK simgesine dokunarak sizi görmesini istemediğiniz şirketleri engelleyebilirsiniz.

Bireysel İşveren ve Kurumsal İşveren olarak iki tip işveren hesabı bulunmaktadır. İşverenler için; uygulamanın kullanımı bakımından her iki hesap türü de aynı fonksiyonlara sahiptir. Adaylar, kendilerine gelen görüşme isteklerinde işveren profilini görüntüleyebileceği için, işveren kaydı sırasında doğru hesap türü seçilmelidir.

Renk ve ışık ayarlarında makul düzeltmeler yapmanız, etkileyici bir profil oluşturmanız için olumlu sonuçlar verecektir.

Ancak aşırıya kaçan ve yüz hatlarınızda değişiklik yapan filtrelerden kaçınmanız gerekir. Bir mülakatta nasıl görünüyorsanız videonuzda da o şekilde görünmeniz en doğrusu olacaktır.

Size gelen bir görüşme isteğini kabul etmeniz durumunda, soyadınız, telefon numaranız, e-posta adresiniz ve referans bilgileriniz, isteği gönderen işveren ile paylaşılır. Bundan sonra işverenin sizinle iletişime geçmesini beklemelisiniz.

Görüşme isteklerine 12 saat içerisinde cevap vermeniz gerekmektedir. Bu süre sonunda, işveren görüşme isteğini iptal edebilir.

Profilinizdeki bilgileri eksiksiz olarak doldurmalı ve mümkünse ÇALIŞMAK İSTEDİĞİNİZ POZİSYONLAR bölümüne birden fazla sayıda meslek eklemelisiniz.

Profilinize size uygun mesleklerden 10 adete kadar ekleyebilirsiniz. Nekadar fazla sayıda meslek eklerseniz, arama sonuçlarında çıkma şansınız o kadar yükselecektir.

İşverenler tarafından en fazla arama yapılan meslekler, cvland ekibi tarafından listelenerek uygulamaya eklenmiştir.

Bu listede bir eksik ya da hata olduğunu düşünüyorsanız info@cvland.net adresine e-posta gönderebilirsiniz.